Oddelek za azijske študije

Niz predavanj o japonskem filmu

Prihodnji teden bo na Oddelku za azijske študije gostoval doc. dr. Giacomo Calorio z Univerze Milano-Bicocca (Università di Milano-Bicocca), ki bo predaval o japonskem filmu.

dr. Giacomo Calorio je diplomiral iz japonskega jezika in književnosti na Univerzi v Torinu z diplomsko nalogo o režiserju Kurosawi Kiyoshiju. V času študija je bil eden od ustanoviteljev kulturnega združenja neo(N)eiga, prvega italijanskega portala, namenjenega sodobnemu japonskemu filmu, in sodeloval z Nacionalnim filmskim muzejem v Torinu pri več pobudah, povezanih z japonskim filmom. Pozneje je na Univerzi v Genovi doktoriral iz digitalne humanistike. Njegova raziskovalna področja so kinematografija in japonska vizualna kultura ter prevajanje mang. Je avtor več monografij o japonskem filmu.

Trenutno je docent na Univerzi Milano-Bicocca, kjer poučuje japonski jezik in kulturo. Pred tem je štiri leta poučeval prevajanje mang na Oddelku za tuje jezike in književnosti ter sodobne kulture Univerze v Torinu, magistrski tečaj prevajanja, in dve leti japonski jezik na Univerzi v Bergamu, Oddelek za tuje jezike, književnosti in kulture. Je tudi član uredniškega odbora akademske revije Cinergie - Il cinema e le altre arti.

Urnik predavanj od 17. do21. aprila 2023

1. A Gate to Japanese Cinema

What is Japanese cinema, how did it reach us, and what are the characteristic traits that mark its origins and subsequent developments?

Pon. 16:20–17:50 @013

2. Japanese cinema before and after WWII, and its masters

Mizoguchi, Ozu, Naruse, and Kurosawa: the four pillars of classic Japanese cinema; major themes and stylistic features of their works.

Tor. 13:00–14:30 @2-rim

3. Japanese modern cinema before and after its “nouvelle vague”

The new forms of Japanese cinema during the Sixties, the break with the past, and the collapse.

Sre. 16:20–18:00 @15

4. Swords, skin, and giant monsters: genres and Japanese Cinema

Not only art cinema and great masters: an overview of the most important and peculiar genres that shaped Japanese cinema history.

Čet. 13:50-15:20 @030

5. Contemporary Japanese cinema

New auteurs and new genres driving the renaissance of Japanese cinema from the 1990s to the present

Pet. 13:00–14:30 @4