Veličina tradicionalne Kitajske. Zgodovina Kitajske od dinastije Qin do Song

Avtor: Mitja Saje
Pričujoča knjiga sodi v opus štirih del Zgodovina Kitajske in je dopolnjen ponatis istoimenske knjige iz leta 2009. Pokriva obdobje cesarskih dinastij od Qin do Song, ki se prične s postavitvijo temeljev tradicionalne družbe, ko je dinastija Qin prvič združila Kitajsko. To obliko vladavine je utrdila naslednja dinastija Han, ki je po štiri stoletjih zaključila svoj dinastični ciklus. Razvoj se je nadaljeval v nemirnem, več kot tri stoletja dolgem obdobju, ko je prevladovala politična razdrobljenost, v kateri so potekali procesi, ki so vodili k združitvi in so na višjem nivoju obnovili model tradicionalne konfucijanske družbe. Drugi vzpon tradicionalne družbe je bil bleščeč, saj je postala Kitajska v obdobju Tang gospodarsko, tehnično in kulturno vodilna dežela na svetu. Po tem, več kot tri stoletja dolgem dinastičnem ciklusu je ponovno nastopilo obdobje politične razcepljenosti, ki pa je bilo tokrat krajše, tako da je Kitajska že čez pol stoletja krenila v nov dinastični ciklus z ustanovitvijo dinastije Song. Prav to obdobje je pomenilo vrh kitajske tradicionalne družbe, ko država vojaško sicer ni bila povsem enakovredna mogočnim nomadskim vojskam, ki so pritiskale s severa, vendar pa je na področju znanja, tehnologije, državne uprave, gospodarstva in kulture še povečala svojo prednost pred ostalim svetom. Druga, dopolnjena izdaja, prvi natis.

Leto izida: 2017

Zbirka: Učbeniki FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

26. 04. 2024
Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Delavnica dr. Gorice Stevanović: Prek meja: potovanje skozi roman v stripu

Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Alumniteka: Naš planet na krožniku: kritični razmisleki o trajnostnih prehranskih sistemih

24. 04. 2024

Dnevi enakosti spolov FF: Endometrioza: zakaj je potrebno govoriti o njej?

Oddelek za prevajalstvo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Karierni dan Oddelka za prevajalstvo